20 let - 20 osobností

Jitka Jílková

V čem spočívá Vaše osobní motivace angažovat se v česko-německých vztazích?

 

Abych pravdu řekla, prostě mě to strašně baví. Je to jistě tím, že německé divadlo, které sem pravidelně už dvacet dva let vozíme, stále má co nabídnout. Možná toho českému publiku nabízí čím dál tím víc.

Takže naše práce baví i naše publikum, a to je nejdůležitější.

 

Jaký význam měl/má podle Vašeho názoru vznik Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Bez fondu by česko-německé vztahy v kultuře už nebyly představitelné. Jeho význam by se asi nejlépe vyjádřil výčtem akcí, které by se bez jeho přispění nikdy nekonaly. Dá se vůbec odhadnout, kolik by jich bylo?

A pokud můžu být osobní, a tedy zcela konkrétní: Kdyby nevznikl ČNFB, náš festival by zanikl hned po druhém ročníku. Díky podpoře, kterou nám Fond poskytuje, jsme mohli zvát do Prahy skvělá německá divadla dalších 20 let. Na to se nezapomíná. Doufám, a se mnou naši diváci, že nás ještě čeká minimálně dalších 20 let.

 

Jaká je z Vašeho pohledu největší zásluha Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Díky ČNFB jsou dnes česko-německé vztahy nejen v kultuře naprostá samozřejmost. Německá kultura je pro nás dnes synonymem skvělého progresivního umění, v němž se odráží současné dění v celém světě. A ještě jedna zásluha je pro nás podstatná: je to naprostá svoboda při výběru představení, která zveme do Prahy, a velké pochopení pro nové, někdy i šokující umělecké počiny.

 

Co byste si přál/a z hlediska budoucnosti česko-německých vztahů?

 

Aby dosavadní trend zcela organického a dobrovolného propojování nepřerušil nějaký tragický vývoj ve světě, způsobený lidskou blbostí.