Tak probíhal Most 20.0

Město společnými silami

Jedním z palčivých témat, které v současnosti řeší obyvatelé Prahy i Berlína, mnohých českých i německých měst, je mj. otázka dostupnosti kvalitního bydlení. Názory i přístupy k této problematice se v Česku a v Německu v některých ohledech podobají, někdy se liší, mnohdy přináší možnost podívat se na věc z trochu jiné perspektivy a nechat se inspirovat způsobem, jak se k ní přistupuje jinde. V druhém diskusním panelu v naší tramvaji na mostě se setkali berlínský architekt Christoph Schmidt z ateliéru ifau, pražská architektka,  urbanistka a radní pro rozvoj Prahy 7 Lenka Burgerová, jejich diskusi doplňoval a usměrňoval další architekt, kurátor projektu Shared Cities Osamu Okamura.

S pozváním do tramvaje dostali architekti i malý domácí úkol: měli se porozhlédnout po svém okolí, zapátrat ve svém fotoarchivu a přinést s sebou sadu obrázků, které by vypovídaly o tom, jak vnímají město druhého diskutujícího, jakým výzvám muselo čelit jejich město před dvaceti lety, jakým čelí nyní a které si s sebou nese do budoucna. Při prohlížení fotografií vyskočila řada otázek a témat, která právě s dostupností kvalitního bydlení souvisí.

Jeden z prvních obrázků, které si připravil Christoph, zachycoval sídlištní kolonii Baba v Praze. Okamžitě se stal podnětem k rozpoutání diskuse o tom, co kvalitní bydlení znamenalo v minulosti, a kam se představy o něm v současnosti posunuly. Druhým významným tématem, které se celou diskusí prolínalo, byly přístupy k tzv. sociálnímu bydlení, opět viděno v širším kontextu toho, jak se k záležitosti přistupovalo v minulosti a jak je řešena v současnosti nejen v Praze a v Berlíně, ale i v ostatních evropských metropolích i menších městečkách. Faktem totiž je, že drahé bydlení ve městech se stává postupně nedostupné pro stále širší vrstvy obyvatelstva. Zatímco Christoph Schmidt se při své práci věnuje tomu, jak do příprav projektů zapojovat širší vrstvy obyvatel tak, aby dosažený výsledek byl dostupný a kvalitní, Lenka Burgerová mohla diskusi obohatit znalostí lokálních poměrů a přístupů místních samospráv.

Rozpoutala se vášnivá diskuse s účastníky, která musela být v závěru z časových důvodů přesunuta mimo tramvaj. Pozitivní bylo celkové vyznění debaty: ačkoliv dostupnost bydlení je závažným problémem obou hlavních měst, existují poměrně kreativní nápady a cesty, jak k němu přistupovat a jak jej řešit.