20 let - 20 osobností

Kateřina Šedá

 

V čem spočívá Vaše osobní motivace angažovat se v česko-německých vztazích?

 

Ve své práci se zaměřuji na vztahy obecně. Snažím se, aby se lidé na různých místech uviděli skrz nějakou překážku a ta změna byla trvalá. Řekla bych, že česko-německé vtahy nehrají v mé práci nějakou speciální roli. Snažím se o zahraničí nepřemýšlet v rámci geografie, ale spíš jako o překonání hranic ve vlastním chování.

 

Jaký význam měl/má podle Vašeho názoru vznik Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Jeho velký smysl vidím v tom, že trvale podporuje možnost, aby spolu mohli sousedé spolupracovat v různých odvětvích bez ohledu na rozdílný jazyk.

 

Jaká je z Vašeho pohledu největší zásluha Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Myslím, že tohle není soutěž a ani by být neměla. Řada věcí je prostě neměřitelná. Jako příklad bych uvedla akci PŮL NA PŮL, kterou jsem realizovala v prosinci 2017 v Kulturzugu mezi Prahou a Vídní. Smyslem akce bylo seznámit cestující na palubě vlaku a před Vánoci je přimět k vyznání lásky, omluvě nebo přiznání. Na první pohled banální akce, která však u některých lidí způsobila, že napsali SMS někomu, s kým roky nepromluvili. Pro mě osobně je to v ten okamžik velká věc a nerada bych ji poměřovala s něčím jiným.

 

Co byste si přál/a z hlediska budoucnosti česko-německých vztahů?Aby se lidé přestali posuzovat podle toho, odkud pochází a kde žijí.