20 let - 20 osobností

Felix Kolmer

V čem spočívá Vaše osobní motivace angažovat se v česko-německých vztazích? 


Moje osobní motivace angažovat se v česko-německých vztazích spočívá v mém osudu a v osudu mého širokého příbuzenstva v době druhé světové války. Z asi padesáti členů naší rodiny se navrátily z koncentračních táborů jen 3 osoby. Teror, který zavedla tehdejší generace v Německu a v Němci obsazené Evropě, pomalu odchází. Nové generace, a dnes je to už čtvrtá generace, byly vychovány v demokratickém prostředí. Spoluprací s německou stranou bych chtěl ukázat, že mírové soužití Německa s ostatními národy v Evropě je nejen možné, ale i výhodné pro všechny zúčastněné státy, zejména pro sousedy Německa a pro Německo samotné.

 

Jaký význam měl/má podle Vašeho názoru vznik Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Vznik Česko-německého fondu budoucnosti této myšlence podstatně napomáhá podporou společných projektů a široké diskuse v Diskusním fóru. Dává prostor mládeži obou států ke spolupráci.

 

Jaká je z Vašeho pohledu největší zásluha Česko-německého fondu budoucnosti?

 

Největší zásluha fondu je v úspěšné realizaci myšlenek vyjádřených v bodech 1. a 2. a v tom, že se to daří.

 

Co byste si přál/a z hlediska budoucnosti česko-německých vztahů? 

 

Věcně bych si nepřál více, než ČNFB činí. Jeho činnost by měla být sledována a projednávána oběma ministerstvy (ministry) zahraničních věcí. Po věcné stránce jsou vztahy obou států tak dobré, že ještě takové v minulosti nikdy nebyly.